Elite Performance Challenge Competition Results.

Quick recap on an AMAZING and OUTSTANDING first team competition of the season for our CMDA dancers!

52 TOP TEN OVERALLS!   AN ELITE CONCEPT AWARD, 3 ELITE CHOREOGRAPHY AWARDS AND 5 ELITE TECHNICIAN AWARDS!!

 

HERE ARE ALL OF OUR INCREDIBLE FIRST OVERALLS!

8 & UNDER RECREATIONAL SOLO

9-12 RECREATIONAL SOLO

9-12 DUO/TRIO RECREATIONAL

9-12 LARGE GROUP COMPETITIVE

13-15 DUO/TRIO ADVANCED

13-15 SMALL GROUP COMPETITIVE

13-15 LARGE GROUP COMPETITIVE

16-19 SOLO COMPETITIVE

16-19 DUO/TRIO COMPETITIVE

16-19 SMALL GROUP COMPETITIVE

16-19 LARGE GROUP COMPETITIVE

*Interested in joining our team? Click here to contact us for more information.

HEADLINERS  Results!

Miss Headliner 2017 – Hannah Bronzo

Judges Awards:

” Fierce Intensity ” – Allie O’Brien

” Style, Strength, and Stage Presence ” – Ava Nunes

“Great Detailing and Storytelling” – Teen Company for CREEP

” Joy of Dance” – Kaleigh Fountain

” Creative Concept” – Company Production for I AM NOT A LABEL

” Personal Style” – Makayla Connor

” Commitment to Character and Life on Stage ” – Sammi Baril

” Mastering the Prop” – Select dancers for ACCEPTANCE

 

Some AMAZING Overall placements:

1st Place O/A Teen Solo – Hollywood Division – Bhryana Otchere

8th Place O/A Teen Solo – Broadway Division – Ava Nunes ( Jealous )

5th place O/A Small Group 9 and under – Hollywood Division – Mini Intensive ” No Time at All”

4th place O/A Child Solo 9 and under Broadway Division – Adreana Lugo

5th place O/A Teen Large Group Broadway Division – Teen Company -” Creep”

4th place O/A Teen Large Group Broadway Division – SAND

3rd place O/A Teen Large Group Broadway Division – Junior Company – “Run Boy Run”

5th place O/A Junior  Large Group Broadway Division – Junior Intensive – #WORKORPLAY

2nd place O/A Senior Duo/Trio Broadway Division – Maddi and KJ – “To build a Home”

( TIE ) 1st place O/A Senior Duo/Trio Broadway Division – Jessenia and KJ – “Finding My Way” AND Hannah and Danielle – “Knockin on Heaven’s Door”

5th place O/A Teen CLASS Broadway Division – Company Production “Sweet Disposition”

4th place O/A Teen CLASS Broadway Division – Company Production ” I am Not a Label”

9th place O/A Junior Solo Broadway Division – TyghnanBrey Byrnes ( I’m my own walkman )

9th place O/A Senior Solo Broadway Division – Hannah Bronzo ( Used to Be Mine )

1st place O/A Senior Solo Broadway Division – KJ Price ( Believer )

5th place O/A Teen Small Group Broadway Division – Acceptance

4th place O/A Senior Small Group Broadway Division – Hands Clap

3rd place O/A Senior Small Group Broadway Division – Ophelia

2nd place  O/A Senior Small Group Broadway Division – Elastic Heart

1st place O/A Senior Small Group Broadway Division – Give Me Love

3rd place O/A Child Duo/Trio Broadway Division- Petite Intensive “Goody Goody”

2nd place O/A Senior Large Group Broadway Division – Senior Company “North”

1st place O/A Senior Large Group Broadway Division – Senior Company “Dangerous”

4th place O/A Teen Duo/Trio Broadway Division – Ciorstaidh and Hannah ” Keep Me”